Hozzávalók 18 darabhoz:
1 csésze liszt
1 tojás
1 sütőpor
2 evőkanál kakaópor
1 csipet só
5 evőkanál porcukor
10 dkg vaj
1 dl tej
1 kis üveg magozott meggybefőtt
10 dkg étcsokoládé
Nagyon gyorsan eltelt az utóbbi pár nap, mint általában minden ünnep. Jó volt, de szerencsére még maradt 1 hét, amit ünnepi hangulatban tölthetünk, munka nélkül. Főzni karácsonykor nem szoktam, mert mostmár hagyománynak mondhatom, hogy Manócska nagyszülei vállalják át a főzést, mi csak élvezzük a sok finomságot :)
23-án azért, hogy ne maradjunk ki teljesen a sütés-főzés örömeiből, készítettünk Manócskával mézeskalácsot, ebből lett idén a karácsonyfadísz. Néhány fa mesefigurán kívül más nem is került a fára, ez volt a díszeink szerencséje, mert egy szellőztetés alkalmával, akkora szélvihar kerekedett, hogy a fát eldöntötte, de szerencsére csak néhány mézecskalács esett áldozatul.
A sütőtökös felfújt szerintem akár karácsonyi desszert is lehetett volna, én néhány hete készítettem, amikor megvettem végre a régóta vágyott felfújt formákat.
Hozzávalók:
30 dkg párolt sütőtök
2 dl tejszín
2 tojás
2 evőkanál cukor
csipet só
vaj
A sütőtököt felkockáztam, elektromos párolóban megpároltam, majd botmixer segítségével pépesítettem. A sütőtökpépet összekevertem a tejszínnel és a tojássárgájával. A fehérjéket egy csipet sóval és a cukorral kemény habbá vertetem, majd óvatosan a sütőtökmasszához kevertem. Négy felfújtformát kikentem vajjal, majd háromnegyedig megtöltöttem őket a masszával. 180 fokra előmelegített sütőben 15 percet sütöttem.
Nyelvhalat most készítettem először, sokáig keresgéltem, hogy mi legyen belőle. Már majdnem megsütöttem csak simán sóval, citrommal, de végül csak nem nyugodtam bele, hogy valami mártás ne kerüljön mellé. És, ha már mártás, akkor meg is sütöttem benne, hogy az ízek még jobban összeolvadjanak.
Hozzávalók:
4 nyelvhal filé (kb. 80 dkg)
3 dl paprikamártás
10 dkg feta sajt
1 kiskanál majoranna
1 kiskanál kakukkfű
A paprikamártáshoz hozzáadtam a fetát és a fűszereket, majd botmixer segítségével összeturmixoltam.
A halfiléket egy tűzálló tálba fektettem, ráöntöttem a paprikamártást. 180 fokra előmelegített sütőben lefóliázva 12 percet sütöttem, majd fólia nélkül további 5 percet.
Nagyon szeretem a cékla színét, és minden olyan ételt, ami céklával van színezve, mert nagyon mutatósak. Persze, nem csak a színét, az ízét is szeretem, mert ételt általában nem a színe után választ az ember, főleg ha a töménytelen mennyiségű ételfestékre gondolok. Ezt a túrókrémet először zöldségek mellé, mártogatósnak képzeltem el, de végül burgonyát főztem, sütöttem mellé.
Hozzávalók:
20 dkg tehéntúró
2 közepes cékla
2 evőkanál torma
2 evőkanál tejföl
só, bors
8 darab burgonya
A túróhoz hozzáadtam a tejfölt, a tormát, sóztam, frissen őrölt borssal ízesítettem, botmixer segítségével pépesítettem. A túrókrémbe belereszeltem a céklákat és jól összekevertem. A burgonyákat héjában megfőztem, majd kettévágtam és 220 fokra előmelegített sütőben, grillfokozaton 5 perc alatt kicsit megpirítottam. A túrókrémet a burgonyába kanalazva tálaltam.
A Nők Lapja Konyhában találtam ezt a receptet, és elég sokáig szemezgettem vele, mert a gesztenyés édességek előnyt élveztek, de végül nem tudtam ellenállni. Nagyon gyorsan elkészül, nagyon finom :) Én 10 percet sütöttem, de kevesebb is elég lett volna, mert így nem lett annyira folyós, mint a mintaképen, de azért nem dobtuk ki. Ja, és amióta ezt készítettem sikerült beszereznem igazi felfújt formákat. Bár nagyon szeretem ezeket a kerámia formákat, de ez egy adag édességnek sok volt. Már ki is próbáltam az új szerzeményeimet a héten, sütőtök felfújtat készítettem bennük, recept hamarosan következik.
Hozzávalók:
20 dkg étcsokoládé
10 dkg vaj
5 dkg cukor
4 tojás
1 evőkanál liszt
2 evőkanál kakaópor
vaj a forma kikenéséhez
A vajat és a csokoládét gőz fölött felolvasztottam. A tojásfehérjét a cukorral közepesen kemény habbá vertem. Az olvasztott csokoládéhoz kevertem a tojássárgáját, a lisztet, a kakaóport, majd óvatosan a tojásfehérjét. 3 kis tűzálló tálat kikentem vajjal, majd háromnegyedig töltöttem a masszával. 250 fokra előmelegített sütőben 10 percet sütöttem, amíg a teteje megszilárdult.
Ez volt az egyik receptötletem Viki VKF témájára. A határidőt lekéstem, de azért csak nem hagyott nyugodni, és elkészítettem. Végülis VKF-től függetlenül is szeretnék gasztroajándékokat készíteni karácsonyra. Utólag nem biztos, hogy a legjobb választás volt, mert a citrompucolás nem volt egyszerű feladat. Ezért is nem készült több. Ebből a mennyiségből 4 kis üveg lett. De a végeredmény nagyon finom lett, kicsit édes, kicsit savanyú, pont kiegyenlítve egymást.
Hozzávalók:
6 nagy citrom (pucolva 1/2 kg)
40 dkg cukor
1 csomag Dr. Oetker Dzsemfix 1:1
A citromokat nagyon alaposan megmostam, háromnak a héját lereszeltem. Következett a citrompucolás, ami nem kétperces feladat volt, legalábbis számomra. Először a héjuktól, beleértve a fehér rész is, szabadítottam meg a citromokat, majd egyenként kivágtam a gerezdekből a gyümölcshúst. Mindezt egy tál felett, mert közben nagyon sok citromlé folyt ki.
A megtisztított citromot, a citromlével, ami közben keletkezett felraktam, és a cukorral felraktam főni. Lassú tűzön, gyakran megkeverve, jól felforraltam. Levettem a tűzről és botmixerrel összeturmixoltam. Visszahelyeztem a tűzhelyre és belekevertem a zselésítőt, majd lassan rotyogtatva, folyamatosan keverve, még 5 percet főztem. Tiszta üvegekbe töltöttem, és száraz dunsztban hagytam kihűlni.
Az eredeti angol recept szerint úgy tudom bárányból készítik, de én inkább maradok a sertéshúsnál. Nem a leggyorsabban elkészülő étel, amit valaha készítettem, de előre elkészíthető minden összetevő, és tálalás előtt elég csak gyorsan berakni a sütőbe és megsütni.
Ötletből most nem volt hiány, de időből sajnos igen. A 30. VKF! alkamából nem tudtam semmi újdonságot készíteni, de volt a raktárban egy recept, ami bejegyzésre várt, és illik is ChefViki témájához. Amikor az utolsó érett fügéket takarítottam be, akkor készítettem ajándékozás céljából ezt a lekvárt.
Hozzávalók:
1,5 kg érett füge
½ kg cukor
½ l félédes fehérbor
10 dkg méz
1 citrom
A bort a mézzel felforraltam, majd alacsony hőfokon 15 percet rotyogtattam. A füge belsejét kikapartam, hozzákevertem a cukrot, a citrom kifacsart levét, majd a mézes folyamatosan kevergetve, forrástól számított 15 percig főztem. Kis üvegekbe töltöttem, száraz dunsztban hagytam kihűlni.
Gesztenyéből terveztem készíteni valami finom süteményt, de szokás szerint időhiányban szenvedtem. Mivel már visszafagyasztani nem lehetett a kiolvadt gesztenyepürét, ez a gyorsan elkészíthető desszert kerekedett belőle.
Hozzávalók:
25 dkg gesztenyepüré
3 dl tejszín
1 csomag vaníliás pudingpor
½ l tej
4 evőkanál cukor
24 db babapiskóta
3 dl kakaó
A tejszínt egy evőkanál cukorral kemény habbá vertem, a gesztenyepürét botmixerrel pépesítettem, majd óvatosan összekevertem a tejszínhabbal. A pudingport 3 evőkanál cukorral összekevertem, megfőztem a vaníliás pudingot.
A kakaóba áztatott babapiskóták felét egymás mellé helyeztem egy szögletes tálban. Rásimítottam a gesztenyét. Következett a második réteg babapiskóta. A pudingot még melegen egyenletesen eloszlattam a piskóták tetején.
A rétegezés hűtőben állt 1-2 órát, amíg a puding lehűlt és megdermedt. Kakaóporral megszórva tálaltam.
Csatlakoztam én is a croissant készítők táborához, és ekészítettem a Limara blogjában fellelhető croissant. Nekem annyira nem tűnt expressznek, mint a címe utal rá, de hogy tényleg nagyon finom volt a végeredmény az nem vitás. Több töltelékkel kipróbáltam, csokival, csokimézzel és sajttal. A csokis nekem nem jött be, pedig nem vagyok a csoki ellensége. Talán nem jól választottam meg a felhasznált csokoládét, lehet, hogy tejcsokiból jobb lett volna. A csokimézes nagyon finom lett volna, ha nem folyik az egész töltelék. A három közül egyértelműen a sajtos vitte el a fődíjat, másnap reggelre még egy darab maradt belőle, és másnaposan is nagyon megállta a helyét.
A recepten semmit nem változtattam, itt található.
Fagyasztott gesztenyét egész évben lehet kapni, nekem mégis inkább késő őszi, téli csemege. Idén is már több édességet készítettem belőle, most következzen egy a sokból:
Hozzávalók:
25 dkg fagyasztott gesztenyepüré
2 dl tejszín
2 tojás
3 evőkanál cukor
csipet só
vaj
A gesztenyét kiengedtem, majd botmixer segítségével összekevertem a tejszínnel és a tojássárgájával. A fehérjéket egy csipet sóval és a cukorral kemény habbá vertetem, majd óvatosan a gesztenyemasszához kevertem. Három kisebb hőálló tálat kikentem vajjal, majd háromnegyedig megtöltöttem a masszával. 180 fokra előmelegített sütőben 15 percet sütöttem.
Vörösboros szilvaszósszal tálaltam.
Még a gombócolós VKF-re terveztem ezt a túrógombóc változatot is, de akkor elmaradt az elkészítése. Az ötletet egy főzős magazinban láttam, de a saját túrógombóc receptemmel készítettem.
Hozzávalók:
½ kg túró
2 tojás
3 evőkanál búzadara
1 evőkanál liszt
15 kis kocka étcsokoládé
5 evőkanál porcukor
2 evőkanál kakaó
A túrót botmixerrel áttörtem, majd hozzákevertem a tojást. Beledolgoztam a búzadarát, lisztet, 2 evőkanál porcukrot és egy kicsit állni hagytam. Felraktam egy edénybe vizet egy csipet sóval, felforraltam. A túrómasszából gombócokat formáztam, a közepükbe beleszúrtam a csokikockákat. A forrásban lévő vízbe helyeztem a gombócokat, miután feljöttek a víz felszínére még 1 percet főztem. A kakaót összekevertem a maradék 3 evőkanál porcukorral, és a megfőtt gombócokat megforgattam a keverékben.
Vettem az elmúlt héten a piacon 1,5 kg nagyon szép kápiát, és 2 darab kivételével az egészet megsütöttem. A sült paprikából először salátát terveztem, de vágül saláta nem lett belőle, viszont lett nagyon sok egyéb finomság. Ez a mártás volt az egyik a sok közül, amit sült hús mellé tálaltam.
Hozzávalók:
3 darab sült kápia paprika
2,5 dl zöldségleves
1 dl tejszín
1 evőkanál pirospaprika
1 evőkanál étkezési kukoricakeményítő
1 kis pohár joghurt
só
méz
cayenne bors
A paprikát botmixerrel pépesítettem, a leveshez kevertem. Felforraltam. A tejszínt simára kevertem az étkezési keményítővel és a pirospaprikával, majd a forró léhez adtam és folyamatosan kevergetve újra felforraltam. A joghurtot összekevertem egy kevés sóval, egy kiskanál mézzel és egy késhegynyi cayenne borssal. A fűszeres joghurtot a meleg lével simára kevertem.
Sült hús mellé tálaltam.
Ötletadó: Mártások kislexikona
Azt hittem erre az évre már felhagytam a befőzéssel. De tévedtem. Múlthéten itthon voltam, és nem nézhettem tétlenül a sok alma és füge tönkremenetelét. A zöld teás bodzazselé Manócska nagy kedvence volt, most ennek alapján kipróbáltam egy almalekvár változatot. Úgy tapasztaltam Manócskánál ez is bekerült a nagy kedvencek közé.
Hozzávalók:
2 kg alma
30 dkg cukor
2 citrom
½ l zöld tea
1 csomag Haas Quittin 3:1 Zselésítő
Az almákat megpucoltam, a magházat eltávolítottam, majd apró kockákra daraboltam. Hozzáadtam a cukrot, a 2 citrom reszelt héját, majd a kifacsart levét, végül hozzáöntöttem a teát. Kb. 30 percet főztem, amíg az alma pépessé főtt, ekkor botmixerrel összeturmixoltam. Visszatettem a tűzhelyre és hozzáadtam a zselésítőt, amivel alacsony hőfokon újraforrástól további 10 percet főztem. Melegen tiszta üvegekbe töltöttem, és száraz dunsztban hagytam kihűlni.
A 29. VKF házigazdája Max, aki gombócolásra szólít minden vállalkozó kedvű, főzni szeretőt. Nálunk a sütőtök szezon nem telhet el legalább heti 1-2 sütőtök nélkül, ezért találtam ki magamnak ezt a gombócot.
Hozzávalók:
50 dkg sütőtök
30 dkg liszt
10 dkg cukor
5 dkg darált mandula
5 dkg vaj
3 evőkanál zsemlemorzsa
1 citrom héja
1 tojás
2 tojássárgája
1 csésze zsemlemorzsa
1 evőkanál vaj
A sütőtököt felkarikáztam, meghámoztam, majd az apró lyukú reszelőn lereszeltem. A vajat mikroban megolvasztottam. Hozzáadtam a sütőtökhöz a többi összetevőt és jól összedolgoztam. A tésztából vizes kézzel gombócokat formáztam és enyhén sós, forrásban lévő vízbe tettem. Miután a gombócok feljöttek a víz színére további 2 percet főztem. Közben a vajat egy serpenyőben felolvasztottam, és megpirítottam rajta a zsemlemorzsát. A megfőtt gombócokat a zsemlemorzsában meghempergettem.
Már nagyon régen tervezgettem egy hasonló húsos pite készítést, de valahogy mindig elmaradt. Hétvégén kirándulósdit terveztünk, ezért megfőztem előre jó sok pörköltet, hogy az ebéd ne legyen gond. Aztán úgy alakult, hogy vasárnap délután vendégeink voltak, és a pörkölt simán nem lett volna elég, ezért gyorsan összedobtam ezt a pitét.
Hozzávalók:
A tésztához:
30 dkg liszt
15 dkg vaj
6 evőkanál víz
½ teáskanál só
bors
A töltelékhez:
30 dkg sertéspörkölt
10 dkg reszelt sajt
A tészta hozzávalóit jól összedolgoztam, majd ½ órára a hűtőbe tettem. Fél óra után kivettem, és két nem teljesen egyforma részre osztottam. A nagyobbat kinyújtottam, majd egy tortaforma alját és oldalát kibéleltem vele. Megpakoltam a pörkölttel, majd rászórtam a sajtot. Kinyújtottam a kisebb tésztát is, és befedtem vele a tortaformát, a szélén összeragasztottam az alsó tésztával. A közepébe egy kis lyukat vágtam, hogy a sütés közben keletkező gőznek szabad utat engedjek. 200 fokra előmelegített sütőben 40 percet sütöttem.
A Nők Lapja Konyha októberi számában láttam meg ezt a pudingot, amiről mindjárt tudtam, hogy ezt nekem el kell készíteni. Az íze és állaga kicsit emlékeztet a Törökországban evett édességekre, nekem kicsit édesnek is tűnt. Legközelebb kipróbálom karamell nélkül is, úgy jobban érvényesülhet majd a sütőtök.
Hozzávalók:
25 dkg sült sütőtök
3 tojás
6 evőkanál cukor
1 csomag vaníliás cukor
csipet só
5 evőkanál cukrot folyamatosan kevergetve aranybarnára karamellizáltam, majd a folyékony karamellt egy szilikon formába öntöttem, majd hagytam megszilárdulni. A megsült sütőtököt botmixerrel pürésítettem. A tojásokat felvertem a maradék egy kanál cukorral, a vaníliás cukorral és a csipet sóval. Hozzákevertem a sütőtökpürét. Amikor a karamell megdermedt, ráöntöttem a sütőtökös tojást. A szilikonformát egy tepsibe állítottam, melyet a forma 2/3-áig felöntöttem vízzel. 160 fokra előmelegített sütőben, a vízgőzben 1 órát sütöttem. A pudingot lehűtöttem, majd tálalás előtt a formát melegvízbe helyeztem néhány percre, majd óvatosan tányérra borítottam.
Csak ezen a nyáron ismerkedtem meg a rétes "lusta" változatával. Vagyis nemis a rétes a lusta igazán, hanem a készítője. Mert az elkészítés nagyon egyszerű, roppant gyorsan összedobható. Persze azért mosogatnivaló ez után is van, de az elhanyagolható ahhoz képest, hogy milyen finom a végeredmény.
Hozzávalók:
12,5 dkg margarin
25 dkg liszt
15 dkg porcukor
1 zacskó sütőpor
½ l tej
3 tojás
2 kg alma
20 dkg darált dió
Az almát megpucoltam, lereszeltem. A margarinnal kikentem egy nagy tepsi alját. A lisztet összekevertem a porcukorral és a sütőporral. A por felét a tepsibe szórtam. Rászórtam a darált diót, majd a reszelt almát egyenletesen elosztottam a tepsiben. A maradék lisztkeverékkel meghintettem. A tojásokat felvertem, belekevertem a tejet és ráöntöttem az egész tetejére, figyelve, hogy ne maradjon ki lisztes rész. 200 fokra előmelegített sütőben 40 perc alatt készre sütöttem.
Manócskának próbáltam kedvében játni, három napig szinte semmit nem lehetett megetetni vele. Múlt héten, 2 nap bölcsi után megint elkapta valami nyavaja, ezért diétára kellett fognom. A diéta maga nem volt nehéz, mert semmit nem akart enni. Egyik próbálkozásom ez a grissini volt, a nekem jól bevált pizzatésztából. Természetesen, ha már készítettem pizzatésztát, akkor pizza is lett belőle, de az pillanatok alatt elfogyott. Igaz a rudacskból is csak ez az árva darab maradt a fényképezéshez.
Hozzávalók:
1/2 kg liszt
2,5 dl víz
3 evőkanál olívaolaj
1 csomag szárított élesztő
1 kiskanál só
1 evőkanál cukor
oregánó
A fenti hozzávalókból tésztát dagasztottam, majd 2 órát kelesztettem. 1-1 evőkanálnyi tésztát kiszedtem és hosszú kígyókat sodortam belőle. Szilikonlappal bélelt tepsire helyeztem és további 20 percet kelesztettem. 220 fokra előmelegített sütőben 12 perc alatt megsütöttem.
Több napos betegeskedés után, tegnap délután újra kimerészkedtünk Manócskával egy kicsit az udvarra. Jól beöltöztettem, gumicsizmát adtam rá, ennek az lett a következménye, hogy nem mert megmozdulni, csak állt és figyelt. Néha pedig eldőlt, és nevetve kiabálta, hogy "edőőtem" :) De az udvari kiruccanásunk eredménye sok-sok dió, alma. Ja és meglepetten vettem észre, hogy a füge nagyrésze beérett. Így készült ma az előre betervezett sülthús mellé egy hirtelen jött szilvás-fügés mártás.
Hozzávalók:
Megint itthon töltöttünk néhány napot Manócskával ezen a héten. Sokan mondták, hogy az első időszak a bölcsiben várhatóan ilyen beteges lesz, de reméltem, hogy majd mi megússzuk. 2 hét bölcsi 1 hét itthon, nálunk ez a rendszer. A gyerekorvos szerint ez teljesen jó, mert általában fordítva szokott lenne (1 hét bölcsi, 2 hét itthon). Az itthonlét alatt megint rámtört a saját péksütemény utáni vágy. Most ezt a bagelt készítettem, és megint elgondolkodtam néhány percre, hogy de jó lenne egy kenyérsütő...
A kertben most kezdett el érni csak a füge, eddig napi 1-1 példányt lehetett csak találni, amit Manócska gyorsan be is kapott. Remélem még marad a meleg egy kicsit, hogy az a rengeteg éretlen füge is ehető legyen. Amikor az almát szedtem az almaszószhoz, leszedtem néhány fügeszemet is, innen jött az ötlet, hogy beletegyem a szószba. Mivel a füge nagyon édes cukrot nem raktam egyáltalán a szószba, így is nagyon finom, mézédes lett.
Hozzávalók:
4 db alma
6 db füge
1 mokkáskanál fahéj
1 evőkanál vaníliás pudingpor
Az almákat megpucoltam, felkockáztam. A fügéket megmostam, elfeleztem. A gyümölcsöt felraktam főni annyi vízben, amennyi éppen ellepte. Kevés fahéjjal ízesítettem. Amikor az alma megpuhult, egy kevés almát és a fügét kivettem és a pudingporral összeturmixoltam. Visszaöntöttem a szószhoz és lassú tűzön néhány perc alatt besűrítettem.
Volt itthon a hétvégi juhtúrós sztrapacskából egy adag juhtúró maradék. Ehhez kerestem egy jó kis receptet, ami megfelel vacsorának. Íme az eredmény:
Hozzávalók:
1/4 kg juhtúró
10 dkg dió
5 dkg morzsa
2 tojás
szerecsendió
só, bors
A tojásokat elektromos habverővel felvertem, hozzákevertem a darált diót, morzsát, majd a juhtúrót. Sóval, frissen őrölt borssal és fél mokkáskanál szerecsendióval ízesítettem. A masszát egy hosszúkás szilikonformába öntöttem, elsimítottam. 180 fokra előmelegített sütőben 30 percet sütöttem.
Hozzávalók 24 darabhoz:
15 dkg étcsokoládé
20 dkg vaj
4 tojás
20 dkg cukor
15 dkg narancsdzsem
6 evőkanál narancslé
1 teáskanál sütőpor
30 dkg liszt
Ötletadó: Stahl Judit - Enni jó!
Múlt héten újra volt időm kicsit többet főzni, és megpróbáltam olyasmiket kitalálni, amit a későbbiekben is hasznosítani tudok. Ezt a gnocchit már régen kinéztem magamnak Dolce Vita-nál, most elkészítettem. A leírt mennyiségből ketten jól laktunk, és még 2 adagot le is fagyasztottam. A fagyasztott jó lesz, ha nem lesz hangulatom vacsorát vagy másnapra magamnak ebédet készíteni.
Mostanában a sok lehulló alma miatt gyakori vendég a konyhában az almásrétes. Az utolsó alkalommal mikor készítettem eszembe jutott, hogy egyszer régen Trinitynél láttam egy gyümölcsrizses rétest, ami nagyon megtetszett, de végül nem azt készítettem, hanem egy tejbegrízes variációt. Manócskánál nagy sikert értem le, pedig a tejbegrízt nem szokta megenni. Így viszont nagyon szívesen falatozta.
Hozzávalók:
1 csomag réteslap (8 lapos)
15 dkg vaj
Almás-mogyorós:
4 db alma
10 dkg darált mogyoró
1 kiskanál fahéj
1 evőkanál cukor
Tejbegrízes:
½ l tej
6 evőkanál búzadara
2 evőkanál cukor
20 dkg szilva
Az almát megpucoltam, felkockáztam,1 kanál cukorral és a fahéjjal megpároltam.
A tejet feltettem melegedni, belekevertem a búzadarát. Folytonos kevergetés mellett sűrűre főztem, majd a végén hozzáadtam a 2 evőkanál cukrot. A szilvát megpucoltam, kimagoztam, felaprítottam és amikor a gríz langyosra hűlt belekevertem.
A vajat mikroban megolvasztottam. A réteslapokat kitekertem, az elsőt konyharuhára fektettem, bevajaztam, ráhelyeztem még egy lapot, amit szintén vajaztam. A szélén egy csíkot jól megszórtam mogyoróval és megtöltöttem az alma felével. Óvatosan a konyharuha segítségével feltekertem, sütőlappal bélelt tepsire helyeztem és megkentem a tetejét is olvasztott vajjal. A tejbegrízes variációval is hasonlóképpen jártam el.
Két hét munka után következett egy hét lazítás itthon, mert amint az várható volt Manócska a bölcsiben összeszedte az első betegséget. Tegnap már teljesen jól volt, de a doktornéni szigorúan elrendelt egy hét pihenőt, így ez a hét nekem is itthonülős. Így most van egy kis időm, hogy utolérjem magam a receptek összeszedésében.
Hozzávalók:
250 g leveles tészta
30 dkg spenót
10 dkg túró
2 tojás
10 dkg reszelt sajt
3 gerezd fokhagyma
1 evőkanál vaj
1 evőkanál olaj
só, bors
A spenótot megtisztítottam, jól megmostam. A fokhagymát megpucoltam és késsel felaprítottam. A vajat és olajat egy serpenyőben felmelegítettem, a fokhagymát rádobtam, néhány másodpercet pirítottam, majd rádobtam a spenótot és megfonnyasztottam.
A tésztát belesimítottam egy tortaformába úgy, hogy a szélén is legyen. A tojásokat felvertem, belekevertem a túrót, reszelt sajtot, sót, borsot, és a legvégén a már kihűlt spenótot. A kapott masszát egyenletesen elosztottam a tortaformában a tésztán. 200 fokra előmelegített sütőben kb. 30 percet sütöttem.
Nem a legszebb sütemény, amit el lehet képzelni, de nagyon finom. Múlt héten egyik hétköznap este sütöttem, mert a szilva már nagyon megromlófélben volt, nem akartam kidobni. Bátran nekivágtam, mert nagyon gyors süti. A férjem kérdezte is, hogy valamit ünneplünk, amiről megfeledkezett, hogy a hét közepén sütök?
Hozzávalók:
A vajat a cukorral jól kikevertem, beleütöttem a tojásokat és habverővel jól összedolgoztam. Belekevertem a lisztet, sütőport, a mogyorót és a fahéjat. A szilvákat megmostam, kimagoztam. Egy tűzálló tálat kikentem vajjal, majd a felezett szilvákat egyenletesen elosztottam az alján. A tésztát a szilvára borítottam és kanállal elsimítottam. 180 fokra előmelegített sütőben 30 percet sütöttem.
Ötletadó: Laci bácsi receptgyűjteménye
Horváth Ilona szakácskönyvét nézegettem, hogy mi finomat készíthetnék szilvából, amikor megakadt a szemem egy gyors szilvásgombóc nevű recepten. Amikor keresgélni kezdtem meg sem fordult a fejemben, hogy gombóc lesz a végeredmény, de a gyors jelző nagyon megfogott. Kipróbáltam és nem csalódtam. Tényleg gyors és nagyon finom. Nem vagyok egy nagy gombócfőző, de ezt biztos nem utoljára készítettem.
Hozzávalók:
2,5 dl víz
10 dkg vaj
15 dkg liszt
2 tojás
zsemlemorzsa
porcukor
fahéj
12 szilva
A vizet felforraltam, majd felolvasztottam benne a vaj felét (5 dkg). Alacsony hőfokon folyamatosan kevergetve hozzáöntöttem a lisztet és addig főztem, amíg a massza el nem vált az edény falától. Hűlni hagytam. Közben kimagoztam a szilvákat és a mag helyét megszórtam fahéjas cukorral. Amikor a tészta kihűlt habverővel belekevertem a 2 tojást. 12 egyenlő részre osztottam, majd lisztezett kézzel szétlapítottam a darabokat, a közepükre raktam a szilvát és gombócokat formáztam. Enyhén sós, forrásban lévő vízbe helyeztem, és miután feljöttek a gombócok a víz felszínére még 2-3 percet főztem. Amíg főtt a maradék vajat egy serpenyőben felolvasztottam, megpirítottam benne a zsemlemorzsát. A kész gombócokat meghempergettem a morzsában.
Fahéjas cukorral tálaltam.
Manócska 2 hete bölcsis nagylány. Az első hét még közösen telt a bölcsiben, de a másodikon sajnos nekem már dolgozni kellett. Úgy beszéltük meg, hogy a beszoktatás második hetében Apa lesz vele, de Manócska olyan jól érezze magát, hogy 2 nap után megbeszéltük, hogy maradhat szülői felügyelet nélkül is. Csütörtökön már haza sem akart jönni :) Csak titokban mertem remélni, hogy ennyire zökkenőmentes lesz az "elválás". Azt hiszem engem sokkal jobban megviselt.
A bölcsiben minden nap főzelék van ebédre valami feltéttel, utána gyümölcs. Manócska szerencsére jó evő, mindent megeszik, eddig nem volt rá panasz. Első héten, amíg ott voltam én is kaptam kóstolót, hogy tudjam, mit eszik a gyerek, és nagyon meg voltam elégedve, nekem nagyon ízlett minden. Ehhez kapcsolódva következzen most egy főzelék.
Hozzávalók:
½ kg zöldborsó (fagyasztott)
1 evőkanál vaj
5 dkg feta sajt
1 dl tejszín
2 evőkanál joghurt
friss bazsalikom
só, bors
A vajat megolvasztottam, majd rádobtam a fagyasztott zöldborsót, és addig pároltam, amíg fel nem engedett. Felöntöttem 3 dl vízzel, sóztam, borsoztam, beledobáltam a bazsalikomleveleket és kb. 10 perc alatt összepároltam. 5 evőkanál zöldborsót turmixgépbe kanalaztam, hozzáöntöttem a tejszínt, joghurtot és a feta sajtot, majd összeturmixoltam. A keveréket hozzáöntöttem a főzelékhez és néhány percet még főztem, amíg besűrűsödött.
Rántott pulykamellcsíkokkal tálaltam.
Ötletadó: Blikk Nők Konyha - 2009 augusztus
Egy ideig körte recepteken agyaltam, hogyan lehetne hasznosítani a sok lehullott gyümölcsöt, most az almán a sor. Ami lehull a fáról, azt aznap, vagy másnap el kell fogyasztani, mert az ütődés miatt nem bírja huzamosabb ideig. Manócska pedig szinte minden darabot kipróbál, de csak nagyon ritkán talál olyat, amelyet érdemesnek tart rá, hogy második falatot is egyen belőle.
Hozzávalók 3 pohárhoz:
8 alma
1 joghurt
2 evőkanál méz
csipet fahéj
1 citrom
6 db babapiskóta
1 marék mogyoró
2 evőkanál almapálinka
Az almákat meghámoztam, apró kockákra vágtam. 1 evőkanál mézzel és fél citrom reszelt héjával és levével megpároltam az almát. A joghurtot összekevertem 1 kanál mézzel és a citrom másik felének reszelt héjával. A mogyorót késsel felaprítottam. A babapiskótát összetörve elosztottam a poharak alján, majd 2 pohárban a babapiskótát meglocsoltam 1-1 evőkanál almapálinkával (a harmadik pohár Manócskáé). Következett a megpárolt alma, majd az alma tetejére kanalaztam a joghurtot. Aprított mogyoróval díszítettem.